راهنمای سامانه ثبت نام الکترونیکی (ثنا)


سامانه ثبت نام الکترونیک (ثنا)

براساس قانون از این پس هر فرد ایرانی باید دارای یک حساب کاربری ویژه ابلاغ‌های قضایی باشد. افراد باید برای ایجاد حساب کاربری و دریافت شناسه و رمز حساب به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنند و یا پس از انجام  مراحل نخست ثبت نام از طریق نشانی sana.adliran.ir  برای احراز هویت به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنند. ثبت‌نام در این طرح برای تمام وکلا و کارشناسان دادگستری الزامی است و تمام افراد ولو اینکه هیچ پرونده‌ای در دستگاه قضایی نداشته باشند، می‌توانند این حساب کاربری را ایجاد کنند.

مزایای ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی

  • اطمینان از دریافت صحیح ابلاغیه:

     احتمال پیدا نشدن نشانی برای ابلاغ اوراق صفر است.

     ابلاغیه ها بصورت قطعی به حساب کاربری شما فرستاده می شود.

     اوراق در هر زمانی با ورود به حساب کاربری قابل دسترسی است.

  • حفظ حریم خصوصی افراد:

      مامور ابلاغ به محل سکونت یا کار شما مراجعه نمی کند.

      اوراق در محل محل سکونت یا کار شما نصب نمی شود.

      کسی از مکاتبات قضایی شما با خبر نمی شود.

  • کاهش زمان رسیدگی:

مدت زمان رسیدگی ارتباط مستقیم با مدت ابلاغ اوراق دارد، بنابر این هرچه مدت ابلاغ اوراق کوتاه تر باشد مدت زمان رسیدگی پرونده  کوتاه تر است.

ثبت نام در سامانه ثنا

راهنمای سامانه ثبت نام الکترونیکی

حساب کاربری تحت شرایط زیر برای اشخاص حقیقی ایجاد می‌گردد:

۱) ایجاد و استفاده از حساب کاربری مطابق مفاد مواد قانون آیین دادرسی الکترونیک و آیین‌نامه‌های آن انجام می‌شود.

۲) ایجاد حساب کاربری می تواند در دو مرحله انجام می‌شود:

    – مرحله ثبت ‌نام اولیه

این مرحله توسط شخص متقاضی حساب کاربری یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌شود.

    – بررسی اطلاعات و احراز هویت

این مرحله توسط دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌شود. مراجعه شخص متقاضی برای انجام این مرحله الزامی است. از شخص متقاضی اطلاعات تکمیلی مانند اثرانگشت و تصویر امضا گرفته می شود.

۳) متقاضی دریافت حساب کاربری مکلف است اطلاعات مورد نیاز را به صورت صحیح و واقعی ارائه دهد. مسئولیت قانونی صحت اطلاعات به عهده متقاضی است.

۴) متقاضی باید صحت اطلاعات ارایه شده و قبول شرایط استفاده را در دفاتر خدمات قضایی تصدیق و امضا کند.

۵) برای دریافت حساب کاربری برای اشخاص ایرانی ارائه اطلاعات کامل شناسنامه‌ای و ثبت اطلاعاتی که با علامت * دراین سامانه مشخص شده است و نیز ارایه پست الکترونیک (ایمیل)، شماره تلفن همراه الزامی است.

۶) متقاضی طی این توافق‌نامه متعهد می‌شود در صورت تغییرهر یک از اقلام اطلاعاتی یا ضرورت اخذ اطلاعات بیشتر، جهتبروز رسانی آن در اسرع وقت اقدام کند.

۷) متقاضی متعهد به نگهداری شناسه و رمز عبور خود می‌باشدمؤکدا توصیه می‌شود نسبت به تغییر رمز عبور به صورت دوره‌ای اقدام شود. مسئولیت آثار قانونی استفاده از این حساب کاربری متوجه صاحب آن می‌باشد.

۸) ابلاغ اوراق قضایی با ارسال آن به حساب کاربری در سامانه ابلاغ انجام می‌شود و ارسال پیامک و رایانامه به پست الکترونیک جهت اطلاع از ابلاغ الکترونیکی می‌باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود از شماره همراه و پست الکترونیک معتبر و در دسترس و مطمئن استفاده شود. در صورتی که تلفن همراه یا پست الکترونیک موقتاً در دسترس نباشد، بایستی در فواصل زمانی روزانه به صورت مستقیم به سایت مراجعه شود.

۱- مطابق تصاویر زیر، مشخصات خواسته شده را وارد کنید:

01

02

03

۲- تصویر پیش فرض کارت ملی که از ثبت احوال استعلام شده است را تایید کنید یا یک تصویر جدید به سامانه معرفی نمایید:

04

05

۳- پس از اتمام مرحله اول ثبت نام، برای احراز هویت، درج نمونه امضاء، تایید شماره موبایل و ایمیل به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قصایی یا دادگستری ها و مجتمع های قضایی مراجعه نمایید:

راهنمای خدمات الکترونیک قضایی

۴- پس از تکمیل فرآیند ثبت نام در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی  با شناسه و رمز اعلام شده می توانید به حساب کاربری خود در سامانه ثنا ( سامانه ثبت نام الکترونیک) وارد شوید:

06

07

08

۵- پس از ورود در کارتابل خود می توانید ابلاغنامه ها و پیام های خود را ببینید:

09

10

در صورت باز نشدن ابلاغیه پس از کلیک بر روی گزینه “مشاهده ابلاغیه” در سامانه ابلاغ الکترونیک، مراحل زیر را دنبال کنید:

درمرورگر FireFox :

photo_2016-10-25_13-22-48

 

photo_2016-10-25_13-22-52

درمرورگر Chrome:

photo_2016-10-25_13-24-50

photo_2016-10-25_13-24-55

photo_2016-10-25_13-25-07

photo_2016-10-25_13-25-12

 

تذکرات:

۱- به کسانی که ایمیل ندارند، توسط دفتر خدمات قضایی یک آدرس ایمیل ملی اختصاص داده خواهد شد.

۲- در صورت هرگونه تغییر اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا از قبیل تغییر آدرس یا نام یا تلفن ھمراه و مانند آن، اشخاص موظف اند تغییرات ایجادشده را بلافاصله در سامانه ثنا ثبت نمایند. در غیر این صورت مطابق ماده ٧٩ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی اطلاعات سابق معیار ابلاغ و اقدامات قضایی خواھد بود.
۳- وصول الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ، ابلاغ محسوب میشود. رؤیت اوراق قضایی درسامانه ابلاغ، با ثبت زمان و سایر جزئیات، ذخیره میشود و کلیه آثار ابلاغ واقعی بر آن مترتب می گردد. ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رؤیت اوراق از این طریق به منزله رسید است.
۴- در ابلاغ الکترونیکی، مخاطب در صورتی میتواند اظھار بی اطلاعی کند که ثابت نماید بلحاظ عدم دسترسی یا نقص درسامانه رایانه ای و سامانه مخابراتی از مفاد ابلاغ مطلع نشده است.
۵- خودداری از مراجعه به سامانه ابلاغ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی موضوع ماده ٧٠ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی محسوب میگردد.
۶- در صورتی که ارسال پیوست ھای ابلاغیه به صورت الکترونیکی ممکن نباشد، امر ابلاغ به وسیله ابلاغنامه انجام می شود.
۷- درصورتیکه از مخاطب شماره تلفن ھمراه یا پست الکترونیکی در دسترس نباشد، مفاد ابلاغیه و ارسال اوراق به سامانه ابلاغ، به وسیله ابلاغنامه مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاھھای عمومی و انقلاب در امور مدنی در اقامتگاه وی ابلاغ می شود و در ابلاغنامه مقرر میگردد. مخاطب موظف است جھت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید و اینکه کلیه ابلاغ ھای بعدی از طریق سامانه ابلاغ انجام خواھد شد. در صورت ابلاغ واقعی، ابلاغ ھای بعدی صرفاً از طریق سامانه ابلاغ انجام می شود. در هر صورت پیوستھای ابلاغنامه فقط به صورت الکترونیکی ابلاغ می گردد.
۸- در صورت مجھول المکان بودن مخاطب و عدم دسترسی به حساب کاربری، ابلاغ اوراق قضایی از طریق آگھی در سامانه ابلاغ و یکی از روزنامه های الکترونیکی کثیرالانتشار به تشخیص مرکز انجام می شود و مقرر می گردد که مخاطب موظف است جھت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید.
۹- درصورتیکه محل نگھداری مخاطب بازداشتگاه یا زندان یا مؤسسات کیفری باشد، ابلاغ علاوه بر حساب کاربری مخاطببه حساب کاربری زندان، بازداشتگاه یا آن مؤسسات نیز ارسال میگردد. مراجع مذکور مسئول اجرای ابلاغ برابر مقررات خواھند بود وموظف اند نتیجه ابلاغ اوراق را از طریق سامانه ابلاغ به واحد قضایی ارسال نمایند.

 

روابط عمومی و انفورماتیک مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضائیه استان گیلان