0

اخبار

راهنمای ثبت نام و استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیکی

آبان ۴, ۱۳۹۵ در ۱۴:۲۱ | 6402 بازدید

Slide Show 06

قانون آیین دادرسی الکترونیکی

ماده ۶۵۵ـ در هر مورد که به موجب قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین و مقررات موضوعه اعم از حقوقی و کیفری، سند، مدرک، نوشته، برگه اجراییه، اوراق رأی، امضا، اثر انگشت، ابلاغ اوراق قضایی، نشانی و مانند آن لازم باشد صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی آن حسب مورد با رعایت سازوکارهای امنیتی مذکور در مواد این قانون و تبصره های آن کافی و معتبر است.
تبصره ۱ـ در کلیه مراحل تحقیق و رسیدگی حقوقی و کیفری و ارائه خدمات الکترونیک قضایی، نمی توان صرفاً به لحاظ شکل یا نحوه تبادل اطلاعات الکترونیکی از اعتبار بخشیدن به محتوا و آثار قانونی آن خودداری نمود.

تبصره ۳ـ مراجعان به قوه قضاییه موظفند پست الکترونیکی و شماره تلفن همراه خود را در اختیار قوه قضاییه قرار دهند، و در صورت عدم دسترسی به پست الکترونیک، مرکز آمار موظف است برای شهروندان و متقاضیان امکانات لازم برای دسترسی به پست الکترونیکی ملی قضایی جهت امور قضایی ایجاد کند.

 

ابلاغ الکترونیکی

آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی

فصل چهارم: ابلاغ الکترونیکی

ماده۹ـ مرکز موظف است برای کلیه اصحاب دعوا، وکلا، نمایندگان قانونی، کارشناسان و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده قضایی حساب کاربری ایجاد نماید. همچنین، مراجعان به قوه قضاییه نیز موظف اند جهت انجام امور قضایی خود حساب کاربری دریافت نمایند.

تبصره ـ پس از دریافت حساب کاربری از طریق سامانه ثنا، در تمام مواردی که نیاز به ابلاغ باشد از این نشانی استفاده می شود.

ماده۱۰ـ هر شخص جهت دریافت حساب کاربری (مستقیماً یا از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی) به سامانه ثنا مراجعه می کند. تأیید و نهایی شدن ثبت نام، نیازمند احراز هویت است. احراز هویت می تواند از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی یا روش های مطمئن دیگر، صورت گیرد.

ماده۱۳ـ وصول الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ، ابلاغ محسوب می شود. رؤیت اوراق قضایی در سامانه ابلاغ، با ثبت زمان و سایر جزئیات، ذخیره می شود و کلیه آثار ابلاغ واقعی بر آن مترتب می گردد. ورود به سامانه ابلاغ از طریق حساب کاربری و رؤیت اوراق از این طریق به منزله رسید است.

تبصره۲ـ خودداری از مراجعه به سامانه ابلاغ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی موضوع ماده ۷۰ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی محسوب می گردد.

دانلود آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی

در قالب یک فایل PDF

PDF

دانلود راهنمای سامانه ثبت نام الکترونیکی در قالب یک فایل PDF

PDF

برای ثبت نام در اختیار داشتن کارت ملی و یک شماره تلفن همراه الزامی است و در حال حاضر ارایه ایمیل اجباری نیست. مرحله اول ثبت نام از طریق وبسایت سامانه ثبت نام الکترونیک توسط اشخاص یا مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام پذیر است. ثبت نام در شهر های فاقد دفاتر خدمات الکترونیک در دادگستری ها انجام خواهد شد.
مرحله دوم ثبت نام که شامل احراز هویت و تایید شماره تلفن همراه یا ایمیل است باید در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا مجتمع ها و دادگستری ها انجام شود. در این مرحله پس از احراز هویت رمز سامانه بصورت پیامکی برای اشخاص فرستاده می شود.

با بکارگیری این سامانه ارسال ابلاغیه کاغذی برای تمامی افراد ثبت نام شده حذف و اوراق یاد شده به حساب کاربری آنان در سامانه ابلاغ الکترونیک فرستاده می شود. برای اطلاع از ارسال ابلاغیه ها ، یک پیامک اطلاع رسانی به شماره تلفن همراه ثبت شده در حساب کاربری اشخاص فرستاده می شود.
برای افرادی که ثبت نام نکرده اند اوراق قضایی به روش سنتی با متنی که حاوی دعوت برای ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک است فرستاده خواهد شد.
ارسال اوراق به حساب کاربری اشخاص بدون رویت ابلاغ قانونی در نظر گرفته می شود و رویت اوراق در حساب کاربری به منزله ابلاغ واقعی است.
تمامی نتایج ابلاغ ها در سامانه مدیریت پرونده(سمپ) منعکس شده و بوسیله مراجع قضایی قابل استناد است.

در صورت باز نشدن ابلاغیه پس از کلیک بر روی گزینه “مشاهده ابلاغیه” در سامانه ابلاغ الکترونیک، مراحل زیر را دنبال کنید.

درمرورگر FireFox

photo_2016-10-25_13-22-48

photo_2016-10-25_13-22-52

برای مرورگر Chrome

photo_2016-10-25_13-24-50

photo_2016-10-25_13-24-55

photo_2016-10-25_13-25-07

photo_2016-10-25_13-25-12

 

از تاریخ ۹۵/۰۸/۱۵ ثبت نام مراجعین به دادگستری در سامانه ابلاغ الکترونیک اجباری است.

پس از تاریخ یاد شده ارایه تمامی خدمات قضایی منوط به ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک است.

لطفا در زمان باقیمانده و پیش از ازدحام ابتدای اجرای طرح، در سامانه ابلاغ الکترونیک قوه قضاییه ثبت نام فرمایید.

اطلاعاتی که در زمان ثبت نام باید در دسترس باشد:

شماره سریال شناسنامه
کد ملی
تاریخ دقیق تولد
شغل
شماره تلفن همراه
شماره تلفن ثابت
کد پستی
نشانی پستی

بهمراه داشتن کارت ملی الزامیست.

نشانی سایت ثبت نام :
sana.adliran.ir

نشانی سامانه ابلاغ الکترونیک برای رویت ابلاغیه ها :
eblagh.adliran.ir

در شهر هایی که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی راه اندازی نشده است ثبت نام در دادگستری ها انجام می‌شود.

یک دیدگاه