مقالات و پژوهش ها

چگونه خانواده‌ای موفق داشته باشیم

2016-04-15 در 16:03 | 851 بازدید

باسمه تعالی

مسلماً در جامعه امروزی بیشتر دختران و پسران رانندگی با وسیله نقلیه را بلد هستند و بعضی از آنان آموزش رانندگی را در آموزشگاه رانندگی و بعضی از طریق اعضای خانواده و یا دوستان فراگرفته‌اند. کسانی که در آموزشگاه رانندگی، این مهارت را آموخته‌اند، بعضاً با مربیانی که از تجربه بیشتری برخوردار بوده، سر و کار داشته‌اند. مربی باتجربه به کارآموز تازه‌وارد واژه‌ای را یاد می‌دهد به نام صادرات.

به او می‌گوید هر وقت می‌خواهی رانندگی کنی به حروف به کار رفته در این کلمه دقت کن:

۱- ص: یعنی صندلی خود را متناسب با کلاچ و ترمز ماشین تنظیم کن.

۲- ا: یعنی آینه داخل ماشین را با نحوه نشستن خود تنظیم کن که بتوانی پشت سرت را کاملاً ببینی.

۳- د: یعنی دنده ماشین را کنترل کن که آیا ماشین در دنده می‌باشد یا خلاص است؟

۴- ر: راهنمای ماشین را کنترل کن که آیا سالم است یا خیر؟

۵-ا: آینه بغل ماشین را تنظیم کن که در موقع حرکت بتوانی زاویه دید مناسبی داشته باشی.

۶- ت: ترمز ماشین را کنترل کن که آیا صحیح کار می‌کند یا نه؟

برای شروع یک رانندگی خوب و مؤثر و موفق فرد باید آموزشهای لازم را ببیند و پس از آموزش هم لازم است همیشه با تعادل روحی و پرهیز از عجله و با صبر و حوصله مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نماید تا سالم و تندرست به مقصد برسد.

هدف از بیان مطالب فوق بعنوان مقدمه این است که برای زندگی موفق و داشتن خانواده‌ای سالم و متعادل و به منظور پیشگیری از ناسازگاری در خانواده، زن و شوهر نیز باید واژه صادرات را به صورتی دیگر در زندگی خود پیاده نمایند.

شش حرف واژه صادرات در زندگی که باید یاد بگیریم و به آن عمل نمائیم عبارتند از:

۱- ص: صداقت، راستگویی و صبر

۲- ا: احترام متقابل زن و شوهر نسبت به یگدیگر، احترام به سایر اعضای خانواده

۳- د: دوستی و دلدادگی و ابراز عشق و محبت نسبت به یکدیگر

۴- ر: رضایت از همدیگر (برآوردن انتظارات) گذشت و تفاهم

۵- ا: اعتماد متقابل

۶- ت: تعهد و وفاداری

برای اینکه از ناسازگاری و اختلاف در خانواده پیشگیری نمائیم لازم است یاد بگیریم و رعایت نمائیم نسبت به یکدیگر صادق و راستگو باشیم و به یکدیگر احترام بگذاریم و در ابراز عشق و محبت، دوستی و صمیمت نسبت به یکدیگر دریغ نورزیده و کوتاهی نکنیم و ضمن رضایت قلبی از یکدیگر سعی کنیم انتظارات معقول و منطقی همدیگر را برآورده نموده و گذشت را بعنوان حلقه ارتباطی رضایت از هم محسوب نمائیم.

داشتن اعتماد متقابل سرمایه‌ای بس بزرگ است که می‌تواند پشتیبان افراد خانواده در برخورد با ناملایمات و مشکلات و چیره شدن بر آنها باشد و از همه مهمتر تعهد و وفاداری زوجین به یکدیگر است که می‌تواند آرامش و آسایش را به کانون گرم خانواده هدیه نماید.

پس بیائیم همانطور که در رانندگی لازم است به نکاتی توجه نمائیم به نکات خیلی مهم دوام و ثبات و پایداری خانواده نیز توجه ویژه نمائیم زیرا همانطور که عدم رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و عدم توجه به آموزشهای مربوطه می‌تواند صدمات مالی و جانی جبران‌ناپذیری به فرد وارد کند، عدم رعایت نکاتی در خانواده نیز می‌تواند ضربه و صدمه جبران ناپذیری به زندگی مشترک وارد کند و چه بسا جبران آن صدمات، حتی در درازمدت نیز به راحتی ممکن و میسر نباشد.

پس بیائیم مفهوم واژه صادرات که تضمین کننده زندگی موفق است را بار دیگر در ذهن خود مرور نمائیم و آن را به منظور پیشگیری از ناسازگاری در خانواده مورد بهره‌برداری و استفاده قرار دهیم.

تهیه: ابراهیم پورصالح

(وکیل دادگستری و مشاور حقوقی)

(کارشناس ارشد امور فرهنگی)